<< Hygrophorus persoonii, hrastova polževka | Gobe | Hygrophorus poetarum, pesniška polževka >>
Hygróphorus píceae Kühner (1949)
Rod: Hygrophorus - polževke
ZNAČILNOST: raste samo pod smrekami, spoznamo pa jo po belih redkih lističih, ki se polagoma spuščajo na bet, po belem klobučku in belem, zrnatem betu, ki ni močno sluzav, temveč le malo lepljiv.
KLOBUK: 3-7 cm, sprva zvonasto izbočen, nato zravnan, grba redko ostane vidna, suh ni bleščeč, moker pa je rahlo lepljiv, je gladek, tanko mesnat, popolnoma bel, star ima oster in valovit rob.
TROSOVNICA: lističi so beli in debeli, razmaknjeni, priraščeni na bet in nekoliko poraščeni po njem.
BET: 3-8 x 0.5-1 cm, valjast, poln, enakomerno debel, bel, vlaknat, proti lističem je zrnato luskat, skoraj suh, v vlažnem vremenu pa nekoliko lepljiv.
MESO: belo, nežno, lomljivo, brez posebnega vonja in okusa.
TROSI: 7-8 x 5-6 µm, elipsasti, gladki, z zrnato vsebino, trosni prah je bel.
RASTIŠČE: raste skupinsko, najraje na vlažnih tleh v višinskih smrekovih gozdovih, pozno poleti in v jesenskem času, ne raste pogosto.
Čas rasti: -VIII-IX-X-XI-
UPORABNOST: užitna, dobra, primerna za različne jedi, običajno jo mešamo z drugimi gobami.
PODOBNE VRSTE: Tudi Hygrophorus eburneus, bela polževka nima nobenih drugih barv, pač pa jo zlahka ločimo po značilnem vonju, raste pa pod listavci in je užitna. Nikakor pa ne smemo zamenjati belih vrst polževk z nevarno strupenimi belkastimi vrstami gob iz rodu Clitocybe - livke, ki so podobne velikosti, imajo pa znatno gostejše in tanjše lističe, niso tako močno sluzave ali lepljive, nekatere vrste pa dišijo po moki. Pod listavci raste tudi nekoliko večja Hygrophorus ponderatus, stasita polževka, ki je povsem bela, klobuček ima do 12 cm širine, je užitna, vendar ni dovolj raziskana. Pod listavci na apnenčastih tleh raste tudi Hygrophorus penarius, suha polževka, ki je belkasto okrastih odtenkov in ni nikoli močno lepljiva.
Foto: Anton Poler.
SINONIMI: -
Hygrophorus piceae, smrekova polzevka
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1294